SnarkNews on ACM ICPC Final-2013

 

World Champions:
St. Petersburg National Research University of IT, Mechanics and Optics

Russian Federation
Team St. Petersburg National Research University of IT, Mechanics and Optics Andrey Stankevich, CoachMikhail Kever
Niyaz Nigmatullin
Gennady Korotkevich
2 place, Gold medals:
Shanghai Jiao Tong University
China
Team Shanghai Jiao Tong UniversityYong Yu, CoachBin Jin
Xiaoxu Guo
Jingbo Shang
3 place, Gold medals:
The University of Tokyo
Japan
Team The University of TokyoTomoyuki Kaneko, CoachKensuke Imanishi
Makoto Soejima
Kazuhiro Hosaka
4 place, Gold medals:
National Taiwan University
Taiwan
Team National Taiwan UniversityPu-Jen Cheng, CoachHan-Jay Yang
Pi-Hsun Shih
Che Yang Wu
5 place, Silver medals:
St. Petersburg State University
Russian Federation
Team St. Petersburg State UniversityAndrey Lopatin, CoachEgor Suvorov
Pavel Kunyavskiy
Dmitry Egorov
6 place, Silver medals:
University of Warsaw
Poland
Team University of WarsawJan Madey, CoachMarcin Andrychowicz
Maciej Klimek
Tomasz Kociumaka
7 place, Silver medals:
Taras Shevchenko Kiev National University
Ukraine
Team Taras Shevchenko Kiev National UniversityVitalii Bondarenko, CoachRoman Iedemskyi
Iaroslav Tverdokhlib
Andrii Maksai
8 place, Silver medals:
Belarusian State University
Belarus
Team Belarusian State UniversityVladimir Kotov, CoachRaman Udavichenka
Andrey Malevich
Sergei Zhgirovski
9 place, Bronze medals:
Jagiellonian University in Krakow
Poland
Team Jagiellonian University in KrakowPawel Idziak, CoachGrzegorz Guśpiel
Jonasz Pamuła
Jakub Adamek
10 place, Bronze medals:
Moscow State University
Russian Federation
Team Moscow State UniversityAnton Pankratiev, CoachSergey Fedorov
Sergey Rogulenko
Aleksandr Kaluzhin
11 place, Bronze medals:
Carnegie Mellon University
USA
Team Carnegie Mellon UniversityDanny Sleator, CoachJonathan Paulson
Nathaniel Barshay
Yan Gu
12 place, Bronze medals:
Tsinghua University
China
Team Tsinghua UniversityXiaojun Wu, CoachJieming Mao
Yi Wu
Tao Mo
13 place, Bronze medals:
Perm State University
Russian Federation
Team Perm State UniversityYuriy Aydarov, CoachDanil Osherov
Andrey Zayakin
Evgeniy Akimov
Champions of Africa and the Middle East:
Arab Academy for Science and Technology (Alexandria)
Egypt
Team Arab Academy for Science and Technology (Alexandria) Ahmed Kamel, CoachAhmed Salem
Ahmed Kamel
Amr Mesbah
Champions of Asia:
Shanghai Jiao Tong University
China
Team Shanghai Jiao Tong University Yong Yu, CoachBin Jin
Xiaoxu Guo
Jingbo Shang
Champions of Europe:
St. Petersburg National Research University of IT, Mechanics and Optics
Russian Federation
Team St. Petersburg National Research University of IT, Mechanics and Optics Andrey Stankevich, CoachMikhail Kever
Niyaz Nigmatullin
Gennady Korotkevich
Champions of Latin America:
Instituto Tecnológico de Aeronautica
Brazil
Team Instituto Tecnológico de Aeronautica Armando Gouveia, CoachGabriel Dalalio
Felipe Freitas
Fernando Fonseca
Champions of North America:
Carnegie Mellon University
USA
Team Carnegie Mellon University Danny Sleator, CoachJonathan Paulson
Nathaniel Barshay
Yan Gu
Champions of South Pacific:
University of New South Wales
Australia
Team University of New South Wales Tim Lambert, CoachCasey Roberts
Raveen de Silva
Steven Fan