SnarkNews on ACM ICPC Final-2012

 

World Champions:
St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics

Russian Federation
Team St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics Andrey Stankevich, CoachEugeny Kapun
Mikhail Kever
Niyaz Nigmatullin
2 place, Gold medals:
University of Warsaw
Poland
Team University of WarsawJan Madey, CoachTomasz Kulczyński
Jakub Pachocki
Wojciech Śmietanka
3 place, Gold medals:
Moscow Institute of Physics & Technology
Russian Federation
Team Moscow Institute of Physics & TechnologyEvgeny Barskiy, CoachIakov Dlugach
Renat Gimadeev
Pavel Shishkin
4 place, Gold medals:
Shanghai Jiao Tong University
China
Team Shanghai Jiao Tong UniversityYong Yu, CoachGuangda Huzhang
Qi Liu
Yan Liu
5 place, Silver medals:
Belarusian State University
Belarus
Team Belarusian State UniversityVladimir Kotov, CoachDzmitry Bahdanau
Yury Pisarchyk
Sergei Sobol
6 place, Silver medals:
Zhongshan (Sun Yat-sen) University
China
Team Zhongshan (Sun Yat-sen) UniversitySongShan Guo, CoachKafai Lao
Chenheng Liu
Ruiyang Tan
7 place, Silver medals:
Harvard University
USA
Team Harvard UniversityRobert L. Walton, CoachSpencer Liang
Neal Wu
Lin (Alex) Zhai
8 place, Silver medals:
The Chinese University of Hong Kong
Hong Kong
Team The Chinese University of Hong KongLap Chi Lau, CoachJeffrey Hon
Wai Hon Law
Chak Fai Yuen
9 place, Bronze medals:
University of Waterloo
Canada
Team University of WaterlooOndrej Lhotak, CoachTyson Andre
Benoit Maurin
Anton Raichuk
10 place, Bronze medals:
Moscow State University
Russian Federation
Team Moscow State UniversityAnton Pankratiev, CoachSergey Fedorov
Alexander Kaluzhin
Sergey Rogulenko
11 place, Bronze medals:
University of Tokyo
Japan
Team University of TokyoTomoyuki Kaneko, CoachTakuya Akiba
Masaki Watanabe
Kota Yoshizato
12 place, Bronze medals:
Belarus State University of Informatics and Radioelectronics
Belarus
Team Belarus State University of Informatics and RadioelectronicsSerge Aktanorovich, CoachDaniil Berezhnov
Ihar Brukau
Aliaksei Ropan
Champions of Africa and the Middle East:
German University in Cairo
Egypt
Team German University in Cairo Abdallah Elguindy, CoachMuhammad Atef
Omar ElAzazy
Mostafa Mahmoud
Champions of Asia:
Shanghai Jiao Tong University
China
Team Shanghai Jiao Tong University Yong Yu, CoachGuangda Huzhang
Qi Liu
Yan Liu
Champions of Europe:
St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics
Russian Federation
Team St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics Andrey Stankevich, CoachEugeny Kapun
Mikhail Kever
Niyaz Nigmatullin
Champions of Latin America:
Universidade Federal de Campina Grande
Brazil
Team Universidade Federal de Campina Grande Rohit Gheyi, CoachFelipe Abella Cavalcante Mendonça de Souza
Phyllipe Cesar Ramos de Almeida Medeiros
Diogo Silva
Champions of North America:
Harvard University
USA
Team Harvard University Robert L. Walton, CoachSpencer Liang
Neal Wu
Lin (Alex) Zhai
Champions of South Pacific:
University of New South Wales
Australia
Team University of New South Wales Tim Lambert, CoachChristopher Chen
Jarrah Lacko
Kitten Tofu