SnarkNews on ACM ICPC Final-2006

 

ЕгипетCairo University - Faculty of Computers & InformationSalwa El GamalAli Mamdouh Abdou Ibrahim El Kahki
Amin Mohammad Amin Allam
Hamza Darwish Mohamed Ibrahim
Arab+NA:2 place (6 problems, 800 min)
ЕгипетThe American University in CairoSherif G. AlyAhmed Ezzat
Fadi Mounir
Mahmoud Abdel-Fattah
Arab+NA: 1 place (7 problems 659 min)
ЮАРUniversity of Cape TownJames GainHarry Wiggins
Marco Gallotta
Shen Tian
SAfr: 1 place (5 problems 502 min)
ФилиппиныAteneo de Manila UniversityPablo ManalastasAllan Espinosa
Christopher John Rigor
Mark Punzalan
Manila: 3 place (7 problems ??? min)
БангладешBangladesh University of Engineering & TechnologyMohammad Tanvir ParvezIstiaque Ahmed
Manzurur Khan
Omar Haider
Dhaka: 3 place (4 problems 559 min)
КитайFudan UniversityHong XuCheng Sheng
Zhan Su
Zhen Shen
Dhaka: 1 place (6 problems 668 min)
Beijing: 2 place (7 problems 983 min)
КитайFuzhou UniversityYingjie WuChen Liang
Nenghui Bao
Qingming Tang
Hangzhou: 6 place (4 problems 434 min)
ВьетнамHo Chi Minh City University of TechnologyQuan HoDan Thanh Nguyen
Ngon Pham Huu
Tuong Quan Nguyen
Tehran: 4 place (6 problems 1524 min)
ИндияIndian Institute of Information Technology, AllahabadSudeep SanyalHarsha Suryanarayana
Sandeep Mohanty
Shiv Sarangi
Coimbatore: 3 place (6 problems 1148 min)
Kolkata: 9 place (3 problems 592 min)
ИндияIndian Institute of Technology BombaySharat ChandranChinmay Karande
Nitin Gupta
Sudeep Juvekar
Kolkata: 1 place (5 problems 818 min)
Ю. КореяInformation & Communications UniversityJae Choon ChaDongJoo Kim
Kyung-ryeol Koo
Yong-rok Kim
Coimbatore: 2 place (7 problems 1643 min)
Ю. КореяKorea Advanced Institute of Science and TechnologyTaisook HanJin Ho Kim
Kyu Hwan Dhong
Se Hoon Ha
Seoul: 3 place (6 problems 399 min)
Taipei: 7 place (6 problems 1043 min)
ЯпонияKyoto UniversityTakashi ImamichiHideyuki Tanaka
Ryota Kinjo
Takayuki Muranushi
Tokyo: 2 place (7 problems 853 min)
Beijing: 14 place (3 problems 188 min)
ИндияMadras Institute of TechnologyS.Thamarai SelviBalaji Gopalan
Pradeep Muthukrishnan
Vijay Venkat Raghavan Natarajan
Kolkata: 2 place (4 problems 807 min)
ТайваньNational Taiwan UniversityHsueh-I LuHsu-Chieh Lee
Hsueh-Yi Chen
Ting Shen
Taipei: 6 place (6 problems 844 min)
Tokyo: 6 place (6 problems 820 min)
КитайPeking UniversityWei GuoHaoyuan Li
Jun Yang
Xiangrong Rao
Hangzhou: 3 place (5 problems 893 min)
Beijing: 5 place (6 problems 768 min)
КитайRenmin University of ChinaQing ZhuChangliang Wang
Lijun Chang
Lu Qin
ChengDu: 4 place (3 problems 406 min)
Beijing: 7 place (6 problems 1215 min)
Ю. КореяSeoul National UniversityJehee LeeSungjoon Choi
Taeyoung Jeong
Wanyeong Jung
Seoul: 2 place (7 problems 771 min)
Manila: 4 place (7 problems ??? min)
ИранShahid Beheshti UniversityRamak Ghavamizadeh MeibodiBahareh Sarraf Zadeh
Shayan Ostadhassan
Yasaman Samei Syahkal
Tehran: 3 place (6 problems 1067 min)
КитайShanghai Jiao Tong UniversityYong YuBohai Yang
Chang Liu
Yuan Lin
Taipei: 1 place (8 problems 1064 min)
Tokyo: 1 place (8 problems 1070 min)
ИранSharif University of TechnologyRamtin KhosraviHamed Ahmadi Nejad
Mohammad Moharrami
Siavosh Benabbas
Tehran: 1 place (7 problems 867 min)
КитайSichuan UniversityJie ZuoLike Liu
Tan Ding
Xiaxiang Lin
ChengDu: 3 place (3 problems 400 min)
ГонконгThe Chinese University of Hong KongIrwin KingSiu Man Chan
Siu On Chan
Tung Ng
Taipei: 2 place (8 problems 1344 min)
Hangzhou: 8 place (4 problems 685 min)
ГонконгThe University of Hong KongJoe K.W. ChongChi Man Liu
Ka Cheong Lui
Sin Man Choi
Manila: 1 place (8 problems ??? min)
КитайTsinghua UniversityXiaojun WuJingyue Wu
Kai Jin
Shi Li
ChengDu: 1 place (4 problems 627 min)
БангладешUniversity of DhakaMd. Abdur RazzaqueMainul Islam
Md. Ariful Islam Siddiquee
Quazi Sarfaraz Hussain
Dhaka: 2 place (4 problems 539 min)
КитайUniversity of Science and Technology of ChinaGuangzhong SunWen Sun
Yipeng Zhou
Zhikai Fan
Beijing: 9 place (5 problems 752 min)
ChengDu: 13 place (2 problems 335 min)
ЯпонияUniversity of TokyoRie ShigetomiShun Sakuraba
Toru Nishikawa
Yu Sugawara
Manila: 2 place (8 problems ??? min)
Tokyo: 4 place (6 problems 676 min)
КитайZhejiang UniversityYue ChenGuanghao Shen
Jianqiang Zheng
Zheng Zhang
Hangzhou: 7 place (4 problems 467 min)
Taipei: 4 place (7 problems 1105 min)
КитайZhongshan (Sun Yat-sen) UniversitySongshan GuoHuidong Zhang
Shi Chen
Xiao Hang
Hangzhou: 4 place (5 problems 932 min)
РоссияAltai State Technical UniversityElena KryuchkovaArtur Mogozov
Dmitry Gozman
Roman Gomenjuk
NEERC: 3 place (10 problems 1253 min)
ФранцияEcole Nationale Superieure des Telecom ParisBehshad BehzadiAlexandre Mege
Jerome Beck
Julien Brette
SWEPC: 3 place (7 problems 1291 min)
ПольшаJagiellonian University - KrakowPawel IdziakArkadiusz Pawlik
Bartosz Walczak
Pawel Walter
CEPC: 3 place (7 problems 1019 min)
КазахстанKazakh-British Technical UniversityGulnara BektemyssovaDilyara Issamadiyeva
Khairosh Yerzhan
Nurzhan Bakibayev
NEERC: 7 place (9 problems 1137 min)
ШвецияKTH - Royal Institute of TechnologyFredrik NiemelфCarl Nettelblad
Erik Bernhardsson
Joel Jonsson
NWEPC: 3 place (5 problems 509 min)
ШвецияLund UniversityRoy AnderssonAnders Nilsson
BjЎrn Carlin
Gustav LindstrЎm
NWEPC: 1 place (6 problems 684 min)
РоссияMoscow State UniversityEugueny PankratievAndrey Khalyavin
Andrey Rumyantsev
Ivan Popelyshev
NEERC: 1 place (11 problems 1377 min)
РоссияPetrozavodsk State UniversityDenis VlasovArtem Karavaev
Maxim Spirichev
Vyacheslav Medvedev
NEERC: 11 place (8 problems 1039 min)
РоссияSaratov State UniversityMichael MirzayanovIgor Kulkin
Ivan Romanov
Roman Alekseenkov
NEERC: 9 place (9 problems 1709 min)
БолгарияSofia UniversityKrassimir ManevGeorgi Tsankov
Nikola Momchev
Veselin Raychev
SEEPC: 2 place (6 problems 746 min)
РоссияSouth Ural State UniversityAndrey DemidovSergey Madzhuga
Vitaliy Belokobilskiy
Vyacheslav Romanov
NEERC: 14 place (8 problems 1226 min)
РоссияSt Petersburg Institute of Fine Mechanics & OpticsAndrey StankevichIskander Akishev
Mikhail Dvorkin
Roman Satyukov
NEERC: 2 place (11 problems 1873 min)
РоссияSt. Petersburg State UniversityAndrew LopatinGleb Leonov
Sergey Bankevich
Vitaliy Valtman
NEERC: 6 place (10 problems 1671 min)
УкраинаTaras Shevchenko Kyiv UniversityVitaliy BondarenkoAndrii Grynenko
Roman Koshlyak
Yuriy Znovyak
SEEPC: 1 place (6 problems 746 min)
ГерманияTechnische Universitat MunchenTobias HainBenjamin Hummel
Martin von Gagern
Wolfram Koska
SWEPC: 1 place (9 problems 1432 min)
РоссияUfa State Technical University of AviationAlexander FridlyandAlexey Zhevak
Denis Nazarov
Konstantin German
NEERC: 8 place (9 problems 1235 min)
ИспанияUniversitat Politecnica de CatalunyaSalvador RouraDaniel Rodrigo-Lєpez
Tomрs Lloret Llinares
Xavier Martэnez-Palau
SWEPC: 2 place (7 problems 1054 min)
ГолландияUniversity of TwenteEljakim SchrijversBoris de Wilde
Erik-Jan Krijgsman
Kamiel Cornelissen
NWEPC: 2 place (6 problems 721 min)
РоссияUral State UniversityAlexander KlepininAlexander Ipatov
Artem Melentyev
Dmitry Ivankov
NEERC: 5 place (10 problems 1661 min)
УкраинаVinnytsia National Technical UniversityVolodymyr MesyuraBohdan Vlasyuk
Dmytro Bilous
Dmytro Korzhyk
SEEPC: 3 place (6 problems 983 min)
ПольшаWarsaw UniversityJan MadeyBartek Romanski
Marcin Michalski
Pawel Parys
CEPC: 1 place (8 problems 1270 min)
РоссияYaroslavl Demidov State UniversitySergey VolchenkovIvan Simakin
Vadim Nikulin
Viktor Vinogradov
NEERC: 12 place (8 problems 1106 min)
АргентинаFacultad de Matematica, Astronomia y Fisica - UNCDiego LisLucas Agustэn Rearte
Matias Victor Moya Giusti
Pablo Dal Lago
SouthAm: 1 place (7 problems 692 min)
БразилияInstituto Tecnologico de AeronauticaArmando GouveiaCarlos Stein
Davi Figueiredo
Humberto Naves
Brazil: 1 place (7 problems 631 min)
БразилияPontifocia Universidade Catolica do Rio de JaneiroMarcus Poggi de AragуoDaniel Fleischman
Fсbio Dias Moreira
Roberto Cavalcante
Brazil: 2 place (7 problems 937 min)
МексикаUniversidad Autєnoma de TlaxcalaRicardo Solano MonjeAbel Armas Cervantes
Erik Maldonado Sanchez
Ismael Escobar Corona
Mexico+CA:2 place (5 problems 975 min)
ВенесуэлаUniversidad Central de VenezuelaCarlos GuэaJorge Luis Bernadas Saragoza
Luis Augusto Peёa Pereira
Romсn Andrщ Gonzсlez Urdaneta
SouthAm: 7 place (5 problems 566 min)
КолумбияUniversidad Nacional de ColombiaFabio GonzalezCamilo Gonzalez
Edwin Nino
Oscar Sanchez
SouthAm: 4 place (6 problems 791 min)
МексикаUniversidad Tecnolєgica de la MixtecaHugo Enrique Martэnez CєrtesArturo Ramэrez Hernсndez
Josщ Antonio Garcэa Hernсndez
Oscar Uriel Pщrez Vсsquez
Mexico+CA:1 place (5 problems 908 min)
СШАBinghamton UniversityPatrick MaddenAndrew Paroski
Natan Zohar
Nicholas Maliwacki
NENA: 2 place (4 problems 529 min)
СШАCalifornia Institute of TechnologyJacob BurnimEric Stansifer
Eui Woong Lee
Zhihao Liu
SCal: 1 place (6 problems 920 min)
СШАCarnegie Mellon UniversityGregory KesdenAndrew Warshaver
Evan Danaher
Jeff Schroder
ECNA: 5 place (8 problems 1622 min)
СШАDePaul UniversityIyad KanjCosmin Stejerean
Dominic Battrщ
Peter Chan
MCNA: 2 place (7 problems 1088 min)
СШАDuke UniversityOwen AstrachanBen Mickle
Kshipra Bhawalkar
Matt Edwards
MidAtl: 3 place (6 problems 893 min)
СШАGeorgia Institute of TechnologyDavid Van BrackleCharles Reiss
Chris Sidi
James Robinson
SE: 1 place (9 problems 1095 min)
СШАMassachusetts Institute of TechnologyMartin RinardHeng Ping Nabil Christopher Moh
Hubert Hwang
Velin Tzanov
NENA: 1 place (7 problems 1060 min)
СШАPrinceton UniversityMiroslav DudikAmirali Modir Shanechi
David Costanzo
Paul Nelson
GrNY: 2 place (7 problems 960 min)
СШАRice UniversityJohn GreinerEtienne Vouga
Gregory Malecha
Ryan Prichard
SC: 1 place (7 problems 1002 min)
КанадаSimon Fraser UniversityBradley BartAaron Chun Shing Chan
Simon Lo
Thanh Nhan Nguyen
PacNW: 2 place (9 problems 1344 min)
СШАSouth Dakota School of Mines & TechnologyEdward CorwinBrandon Skari
Dan Rausch
James Free
NCNA: 2 place (5 problems 393 min)
СШАStony Brook UniversitySteven SkienaJustin Seyster
Mikhail Bautin
Mohammad Hossain
GrNY: 1 place (7 problems 807 min)
КанадаUniversity of AlbertaPiotr RudnickiAndrew Neitsch
Sumudu Fernando
Zachary Friggstad
RMou: 1 place (7 problems 757 min)
КанадаUniversity of British ColumbiaBartholomew FurrowMan Hon Chan
Wei-Lung Dustin Tseng
Yury Kholondyrev
PacNW: 1 place (9 problems 1039 min)
СШАUniversity of Central FloridaAli OroojiAdam Campbell
Casey Thurston
Walter Mundt
SE: 2 place (9 problems 1339 min)
СШАUniversity of Maryland - College ParkJessica TylerMartin Paraskevov
Mohammad Toossi
Nikolas Coukouma
MidAtl: 1 place (7 problems 996 min)
СШАUniversity of Nebraska - LincolnCharles RiedeselDerrick Stolee
Travis Meinders
Yuliy Pisetsky
NCNA: 1 place (6 problems 864 min)
КанадаUniversity of TorontoAlbert LaiHenry Wong
Robert Barrington Leigh
Sean Henderson
ECNA: 3 place (8 problems 1091 min)
КанадаUniversity of WaterlooGordon CormackDavid Pritchard
Kartikaya Gupta
Tor Myklebust
ECNA: 1 place (8 problems 671 min)
СШАUniversity of Wisconsin - MadisonDieter van MelkebeekBrian Byrne
Colin McCambridge
Sze Yeung Wong
NCNA: 3 place (5 problems 520 min)
СШАVirginia TechJoseph GleasonGeorge Hilios
Mike Henry
Vinh Ly
MidAtl: 2 place (6 problems 694 min)
СШАWashington University in St. LouisWilliam SmartAdam Norberg
Albert Mao
James Aguilar
MCNA: 1 place (7 problems 888 min)
АвстралияUniversity of AdelaideBradley AlexanderAlex Flint
Patrick Coleman
Thoai Duy Khang Tran
SPacific: 2 place (5 problems 301 min)
Н. ЗеландияUniversity of AucklandMichael DinneenAndrew Olsen
Robert Bowmaker
Stephen Merriman
SPacific: 1 place (6 problems 580 min)